Dykcyjne wierszyki aby Twoje dziecko mówiło lepiej
Wymyślając z dzieckiem śmieszne dykcyjne wierszyki czy bawiąc się słowem robicie dużo dobrego dla swojej wyobraźni i kreatywności. Układając własne ‚łamacze języka’ możesz dodatkowo poprawić dykcję swoją i dziecka – przy okazji świetnie się bawiąc!
Głoski i złączenia słów zawierających szeleszczące ‚sz, cz, rz, ś, ź, ć’ to często problem dla dziecka. Dzięki tego typu wierszykom możesz ćwiczyć je ze swoimi maluchami w formie zabawy. A jeszcze lepiej – napiszcie własne osobiste wierszyki!
Jeśli jętka je jajeczka
Jarzębiną je dopieszcza
Jeśli jętka chce zjeść jeszcze
Giętką wędką łapie leszcze
‚R’ bywa trudną dla maluchów głoską. Wibracje tego typu można wprowadzać już na wczesnym etapie jako naprzemienne powtarzanie ‚t’ i ‚d’ np. udając, że jest zimno – to świetna zabawa dla dziecka. Te dźwięki stopniowo wzmocnią język i jego wibracje w miejscu artykulacji, gdzie występuje ‚r’ – czubek języka wibruje na łuku dziąsłowym. Dzieci starsze mogą już śmiało próbować twardych złożeń z głoską ‚r’ np. ‚darń’.
Darł Bożydar w borze darń
Boże, dałbyś w darze noże
Może nożem darłby darń
Drań już może miałby rożen
Sepleniące dzieciaki raczej nie wymówią poprawnie głoski ‚s’, ale mogą ćwiczyć kompensację tej głoski językiem. W miarę jak będziecie ćwiczyć wymawianie krótkich głosek ‚s’ usupełniając bokiem języka szczelinę po brakującym mleczaku i dzięki temu mówiąc wyraźniej.
Dzika gęś wśród mięs jest złotem
Do leśnych gęstwin idź w słotę
By zjeść gęsi mięsny kęs potem
Moje wierszyki dykcyjne poleciały w radiowej Trójce w programie dla dzieci „Zagadkowa Niedziela” Kasi Stoparczyk.
Posłuchaj Zagadkowej niedzieli online Zobacz ćwiczenia dykcyjne na ZegarTikTaka.pl