Dlaczego dykcja dla dzieci jest ważna?

Posted by on 03.03.2014

dykcja dla dzieci wpływa na komunikację ze światem

Trafiłem niedawno na ciekawy artykuł na temat który mnie ostatnio inspiruje – „dykcja dla dzieci”. W tekście znalazłem cztery założenia, które dały mi do myślenia.

1. Według Henryka Szeletyńskiego – „nigdy nie będzie mówił dobrze ten, kto w domu jako dziecko, nie miał dookoła siebie dobrej wymowy”.
  2. Podstawowym warunkiem jest posiadanie słuchu, który, co ważne, można ćwiczyć.
  3. Równie istotne są warunki „przyrodzone jednostce”, czyli zależność od budowy i funkcjonowania całego organizmu, sposób trzymania się, które umożliwiają właściwą pracę mięśniom oddechowym.
  4. Dobra wymowa nie jest równoznaczna z recytowaniem lub deklamacją – trzeba wysławiać się jasno i zrozumiale, by inni pojęli o czym mowa; mówić ładnie, by słuchacz doznał estetycznych wrażeń, przemówić tak do serca, by obudziły się w nim uczucia, a wyrażać tak rozumnie, by mowa wpływała na jego wolę.

Moim zdaniem warto również podnosić swoją świadomość na temat dykcji – słuchać siebie jak sami mówimy. Taki mini-alarm w naszym własnym uchu pozwoli na bieżąco poprawiać swoje niedoskonałości, tak jakość naszego mówienia rosła. Dykcja dla dzieci jest szczególnie ważna ponieważ w ten sposób maluchy komunikują się ze światem zewnętrznym, a ta komunikacja wpływa na ich dalsze życie.

źródło: http://www.dziecirosna.pl/szkola/rozwoj/dykcja_potrzebna_od_zaraz.html

Jeśli temat Cię zainteresował, zobacz więcej o zajęciach wokalnych dla dzieci.