Dlaczego dykcja dla dzieci jest ważna?
Trafiłem niedawno na ciekawy artykuł na temat który mnie ostatnio inspiruje – „dykcja dla dzieci”. W tekście znalazłem cztery założenia, które dały mi do myślenia.
- Według Henryka Szeletyńskiego – „nigdy nie będzie mówił dobrze ten, kto w domu jako dziecko, nie miał dookoła siebie dobrej wymowy”.
- Podstawowym warunkiem jest posiadanie słuchu, który, co ważne, można ćwiczyć.
- Równie istotne są warunki „przyrodzone jednostce”, czyli zależność od budowy i funkcjonowania całego organizmu, sposób trzymania się, które umożliwiają właściwą pracę mięśniom oddechowym.
- Dobra wymowa nie jest równoznaczna z recytowaniem lub deklamacją – trzeba wysławiać się jasno i zrozumiale, by inni pojęli o czym mowa; mówić ładnie, by słuchacz doznał estetycznych wrażeń, przemówić tak do serca, by obudziły się w nim uczucia, a wyrażać tak rozumnie, by mowa wpływała na jego wolę.
Moim zdaniem warto również podnosić swoją świadomość na temat dykcji – słuchać siebie jak sami mówimy. Taki mini-alarm w naszym własnym uchu pozwoli na bieżąco poprawiać swoje niedoskonałości, tak jakość naszego mówienia rosła. Dykcja dla dzieci jest szczególnie ważna ponieważ w ten sposób maluchy komunikują się ze światem zewnętrznym, a ta komunikacja wpływa na ich dalsze życie.
źródło: http://www.dziecirosna.pl/szkola/rozwoj/dykcja_potrzebna_od_zaraz.html
Jeśli temat Cię zainteresował, zobacz więcej o zajęciach wokalnych dla dzieci.