Ćwicz swój show – zadanie nr 1

Posted by on 31.10.2011

Rozpoczynamy cykl ćwiczeń, które możesz robić w domu samodzielnie lub w większej grupie. Ważna jest regularność, ponieważ większość z tych ćwiczeń będziesz wykonywać dzień po dniu przez jakiś okres czasu. Zadania są krótkie, zajmą najwyżej 5 min Twojego czasu, a po jakimś czasie rezultaty będą znaczne.

Pierwsze ćwiczenie prezentacyjne warto powtórzyć przez tydzień lub nawet kilka tygodni, dopóki nie wejdzie w nawyk, tak, że nie będziesz musiał/a wszystkiego kontrolować świadomie. Chodzi w nim o kontrolowanie swojego występu nie tylko pod kątem audio, ale również wizualnym.

Zrób krótki beatbox przed dużym lustrem, może to być lustro w specjalnej sali lub po prostu drzwi szafy, może być to też łazienka w pracy lub w przebieralnia w sklepie z ubraniami. Podczas beatboxowania obserwuj swoją postawę, zwróć uwagę co robią ręce, czy się poruszasz na nogach czy stoisz w miejscu, gdzie kierujesz wzrok.

Kiedy po raz pierwszy robisz to ćwiczenie, warto po skończonej pracy rozpisać sobie poszczególne elementy, które u siebie zauważysz. Możesz np. zwrócić uwagę na trzymaną przy biodrach prawą rękę i samemu ocenić czy to dobry/ciekawy/wartościowy ruch, czy warto go zmienić. Zauważ wszystkie elementy i powtórz pokaz, obserwując zmiany. A może niektóre rzeczy są OK i nie warto ich zmieniać?

W ten sposób popracuj nad elementami, które wg. Ciebie wymagają pracy. Nie ma tutaj ścisłych reguł jak powinien wyglądać idealny występ – popatrz na koncerty Madonny, Michaela Jacksona, Cypress Hill, AC/DC lub jakiejkolwiek wielkiej gwiazdy muzycznej – w końcu nad ich show pracuje sztab ekspertów. Nie ma powodu, żeby nie skorzystać z tej wiedzy i inspirować się/naśladować/obserwować:

  • niektóre elementy poruszania,
  • sposób stania i rytmicznego podrygiwania na scenie,
  • ruch ręką kiedy druga dłoń trzyma mikrofon (ręce w trakcie pokazu można zamieniać!),
  • inne gesty rękami (wystrzegaj się ręki w kieszeni!),
  • kierunek patrzenia, którym również sterujemy uwagą publiczności
  • sposoby interakcji z publicznością

Zacznij trenować już dziś, kolejne ćwiczenie prezentacyjne nadejdą wkrótce!

Top